Chystáte se vzít si úvěr? Dejte si pozor na 6 nejzákladnějších věcí!

Potřebujete vyšší hotovost a zůstatek na vašem účtu není dostačující? Nejsnadnějším řešením, jak rychle získat peníze, je úvěr. Při jeho výběru si ale dejte pozor na pár základních věcí, abyste se posléze nedivili, že musíte splatit daleko více, než jste čekali.

1. Naprostým základem je úroková sazba
Výše úrokové sazby závisí hlavně na typu úvěru (účelový nebo neúčelový) a na době splatnosti. V současné době se úroková sazba spotřebitelských úvěrů pohybuje v rozmezí od 6% do 19 % p.a.

2. Důležitá je kolonka s RPSN
Určitě nezapomeňte ani na tzv. RPSN, tedy roční procentuální sazbu nákladů. Jde o celkovou nákladovost úvěru, kde jsou zahrnuté kromě úrokové sazby i vstupní poplatek, poplatek za správu úvěrového účtu, pojištění apod.

Čím vyšší tedy toto číslo, tím více zaplatíte na různých poplatcích. Pro vás je tedy nejvhodnější, když se úroková sazba a RPSN rovnají. Znamená to, že u úvěrové společnosti neplatíte žádné poplatky.

3. Zkontrolujte si sankce za případné nedodržení smlouvy
Zjistěte si i další zásadní podmínky sjednání úvěru. Mezi ně patří sankce za nedodržení smlouvy. Zdánlivě výhodná nabídka může být vázána na včasné odeslání všech splátek. Jakmile tak neučiníte a zpozdíte se třeba jen o pár dnů, přijdete o bonus a úvěr se vám prodraží až o tisíce korun.

4. Co předčasné splacení části úvěru nebo celé částky?
Je předčasné splacení úvěru výhodnější pro vás či spíše pro společnost, od které jste si půjčili? I to byste měli před podpisem úvěrové smlouvy vědět. Maximální sankce za předčasné splacení určuje legislativa pouze u spotřebitelských úvěrů, a to jedno procento z předčasně splacené části. Některé bankovní i nebankovní půjčky ovšem lákají na předčasné splacení bez poplatku.

5. Jak rychle budete mít peníze na účtu?
Když potřebujete peníze na zboží, které je v časově omezené akci, bude pro vás hrát prim rychlost vyřízení úvěru. V současné době jsou nejoblíbenější rychlé půjčky. Vše vyřídíte přes internet. Okamžitě se dozvíte posouzení své žádosti a v případě schválení na peníze zacinkají na účtu do 48 hodin.

6. Někdo tisíc, jiný stovku – výše splátek
To, co může splácet jeden člověk bezproblémově, může být pro druhého cestou do dluhových pekel. Nastavte si splátky s opatrností a jistotou, abyste se nikdy nedostali do situace, že na splacení nebudete mít dostatek financí. Pokud to příjem a náklady na domácnost umožňují, je samozřejmě lepší kratší doba splácení, abyste přeplatili co nejméně. Naopak ale u rodiny s malými dětmi a nízkým příjmem se bude hodit každá koruna. Tam je potom lepší i u nízkého úvěru sjednat splátky ve výši stokorun na delší dobu.

Pojďme si to ukázat na praktickém příkladu
Vyzkoušeli jsme nebankovní půjčku u zavedené společnosti Cofidis. Základní informace jsou jasně zřejmé z on-line kalkulačky, kterou mají na stránkách. Chtěli jsme úvěr ve výši 120 000 Kč. Úvěr se tu pohybuje podobně jako u bank – roční úroková sazba 6,9 %, RPSN 6, 9 %. Jak jsme si uvedli – RPSN je stejné jako úroková sazba – úvěr je tedy bez jakýchkoli poplatků. Délku splácení jsme zvolili 84 měsíců, měsíční splátka vyjde na 1 793 Kč a celkově zaplatíme 150 612 Kč.
Úvěr je bez poplatků, nebudeme platit nic za sjednání a vedení úvěrů, mimořádné splátky nebo předčasné splacení.